O nás

Třetí ročník festivalu Týden umění pořádáme ve spolupráci s hlavními pražskými galeriemi a výtvarnými institucemi. Nové datum jeho konání v roce 2020 oznámíme brzy, původní datum 20.–26. 4. s největší pravěpodobností bohužel nebude možné dodržet. V rámci festivalu opět plánujeme kolem stovky akcí – vernisáží, setkání s umělci, komentovaných prohlídek a dalších doprovodných programů pro všechny věkové skupiny.

Na Týdnu umění spolupracují jak přední muzea umění, v čele s Národní galerií Praha, Galerií hlavního města Prahy či Uměleckoprůmyslovým museem, výstavní síně od Galerie Rudolfinum po MeetFactory, tak i komerční galerie a aukční síně. Festivalem se snažíme upozornit na širokou škálu doprovodných programů, které muzea a galerie pro své návštěvníky připravují. Iniciujeme spolupráci výtvarných institucí různého charakteru. Vybíráme program, který je zajímavý pro veřejnost i její odbornou část a snažíme se přispívat ke srozumitelnější diskusi o současném umění.

Programovou nabídkou se zaměřujeme na nejrůznější aspekty světa výtvarného umění, a to jak časově a tematicky, tak z hlediska formy. Součástí programu jsou proto akce věnované starému umění, 20. století i současnému umění. Debaty, přednášky, procházky nebo třeba dílny se každoročně týkají především obsahu právě probíhajících výstav, ale i obecně tématu sběratelství, restaurování, vzniku výstav či trhu s uměním a mnohého dalšího. 

Již druhým rokem pracujeme s festivalovými motty, která se zrcadlí v části programu. Letošní ročník je věnovaný tématu umění a číslaČísly, se kterými si běžně spojujeme umělecké dílo, jsou letopočet vzniku nebo jeho kupní cena. Doba, ve které se nyní nacházíme, nás však nevyhnutelně přivádí k přemýšlení o číslech, která jsou na první pohled neviditelná, ale o to důležitější. Víme, kolik kilometrů celkem podnikl vzácný obraz na svou výstavu? A kolik CO2 při své cestě vyprodukoval? Víme, kolik hodin stráví kurátor výzkumem k přípravě stálé expozice a kolik času stráví umělec nad svou tvorbou? Cítí se být sféra umění zodpovědná i v otázkách ekologie, udržitelnosti či etiky? Pojďte se s námi na týden zastavit, věnovat se umění a také nahlédnout, co za ním stojí. Jak umělecké a kulturních instituce fungují, jak operují s lidskými, přírodními i finančními zdroji.

Týden umění vznikl v roce 2018. Iniciátorem a pořadatelem je časopis Art Antiques. Generálním partnerem festivalu je PPF Art, partnerem letošního ročníku aukční síň Dorotheum. Grantovou podporu projektu poskytují Magistrát hlavního města Prahy a Ministerstvo kultury České republiky. 

Vizuální styl letošního ročníku vychází z videoprojekce Processor Pavla Mrkuse, která měla svou premiéru v roce 2016 v Galerii Alfa v Košicích.

 

 

Kontakt

Jan Skřivánek
-ředitel-
e-mail: skrivanek@tydenumeni.cz

Sára Davidová
-produkce a koordinace-
e-mail: davidova@tydenumeni.cz
tel: +420 728 608 871

Lenka Balounová
-PR a marketing-
e-mail: balounova@aamedia.cz
tel: +420 776 228 599

 

Partneři

ppf     

partner        partner

 

Ke stažení